امت وسط

کذلک جعلناکم امة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس

امت وسط

کذلک جعلناکم امة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس

مجموعه ای از نوشتارهای بنده که برداشت اینجانب از مسائل، با رویکرد اسلامی است
امید است که مورد توجه دوستان قرار گیرد و با انتقادات خود باعث پیشرفت مسائل مطرح شده و نظرات اینجاب شوید.

۴ مطلب در خرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

بسم الله الرحمن الرحیم

جستاری در نامه ی امام علی (ع) به مالک اشتر با رویکرد اخلاقی

به جای مقدمه:
نامه 53 نهج البلاغه که نامه ای از امام علی(ع) به مالک اشتر است و به عهدنامه مالک معروف شده؛ یکی از زیباترین نقاط این کتاب
گران‌بهاست. نه تنها این عهدنامه طولانی ترین نوشته ی این کتاب است بلکه از حیث بلاغت و معانی جزء شاخص ترین قسمت های این کتاب ارزشمند به حساب می آید. این عهد نامه را هر کسی برای یک بار هم که بخواند و در هر سطح سوادی که باشد به این نکته پی میبرد که بسیاری از مشکلات موجود در زندگی‌اش بخصوص مشکلات اجتماعی از عمل نکردن به دستورات موجود در این نامه به وجود آمده است.
اکثر مضامین این نامه به مسائل اخلاقی مرتبط است و می‌توان مضامین را به دو دسته تقسیم کرد:
1.مضامینی که تنها مربوط به حکومت داران میشود.
 2.مضامینی که مرتبط به زندگی فردی تک تک ما می‌تواند باشد.
گرچه مضامین مربوط به اخلاق حکومت داری در اوج معنی و بلاغت است و کمتر منظومه ی سیاسی را میتوان یافت که روابط بین حاکم و محکوم (یا مردم) را به این صورت ترسیم کرده باشد، اما در این یادداشت سعی بر این است که به مضامین دسته ی دوم(یعنی اخلاق فردی) پرداخته شود.

  • آرش مقصودی

سال ۱۲۶۴ قمرى، نخستین برنامه‌ى دولت ایران براى واکسن زدن به فرمان امیرکبیر آغاز شد. در آن برنامه، کودکان و نوجوانان ایرانى را آبله‌کوبى مى‌کردند. اما چند روز پس از آغاز آبله‌کوبى به امیرکبیر خبر دادند که مردم از روى ناآگاهى نمى‌خواهند واکسن بزنند. به‌ ویژه که چند تن از فالگیرها و دعانویس‌ها در شهر شایعه کرده بودند که واکسن زدن باعث راه ‌یافتن جن به خون انسان مى‌شود.
هنگامى که خبر رسید پنج نفر به علت ابتلا به بیمارى آبله جان باخته‌اند، امیر بى‌درنگ فرمان داد هر کسى که حاضر نشود آبله بکوبد باید پنج تومان به صندوق دولت جریمه بپردازد. او تصور مى کرد که با این فرمان همه مردم آبله مى‌کوبند. اما نفوذ سخن دعانویس‌ها و نادانى مردم بیش از آن بود که فرمان امیر را بپذیرند. شمارى که پول کافى داشتند، پنج تومان را پرداختند و از آبله‌کوبى سرباز زدند. شمارى دیگر هنگام مراجعه مأموران در آب انبارها پنهان مى‌شدند یا از شهر بیرون مى‌رفتند.

  • آرش مقصودی

اعتراض جاوید

۲۸
خرداد

در این یادداشت سعی شده با نگاهی متفاوت به علل قیام امام حسین پرداخته شود.
وقتی کسی از ما بپرسد که چرا امام شما با یاران کمی قیام کرد و امامی دیگر با تعداد یاران بیشتر (امام حسن) قیام نکرد و یا حتی صلح کرد پاسخ  ما احتمالا این است که شرایط آن دو امام فرق می‌کرده و زمانه برای آن دو عوض شده است و اساسا یکی از مهمترین موضوعات تحلیل ها باید بررسی شرایط باشد برای مثال مذاکرات هسته ای ژنو منجر به بسته شدن قرار دادی بین ایران و 5+1 شد . اگر ما بخواهیم بدون در نظر گرفتن شرایط منطقه ایران،جهان،اقتصاد و...به بررسی این‌که این قرارداد خوب بوده است یا نه بپردازیم دچار اشتباه خواهیم شد.
یا حتی قرارداد ترکمان چای از نظر بنده این قرارداد هم خیلی خائنانه نبوده است و افرادی که این قرار داد رو بسته اند قصد خیانت به کشور را نداشته اند بلکه چاره ای جز تن دادن به این قرارداد نداشتند؛ در شرایطی که امکان گرفتن کل ایران برای روس بود ...بگذریم در ابتدای یادداشت سعی در تحلیل شرایط زمان قیام امام حسین و مقایسه با شرایط مشابه داریم سپس نتیجه گیری خود را بیان میکنیم.

  • آرش مقصودی

سفر روحانی

۲۷
خرداد

بسم الله الرحمن الرحیم

قسم به جمله ی لا یمکن الفرار از عشقکه جهان پر شده از حسین سر تا سر

 

به ما گفته بودن ساعت 4 چهار شنبه راه میوفتیم،خودتون رو آماده کنین ما هم به خانواده و سایرین گفتیم که حرکت ساعت چهاره .

 

ولی بعد که فهمیدیم که ساعت حرکت بعد از نمار مغرب و عشاس خیلی دوست داشتم اون موقع حرکت کنم ولی همه اومده بودن و گفتم اشکال نداره ماهم که کاری نداریم میریم مسجد و ...از طرف دیگه یکی از دوستام قرار شده بود بیاد مسجد..دیگه نمیشد دستش زد..!

به هر حال شروع شد بعد از یک ساعت معطلی تو مسجد ولایت و... ساعت چهار حرکت کردیم برای سپه اونجاهم فهمیدیم همراه با جمعیت بدرقه کننده باید تا شازده حسین پیاده بریم ...مثل اینکه میخواستن آمادگی مارو واسه پیاده‌روی زیارت اربعین بسنجن!! به هر حال بعد از راهی کردن 13 تا اتوبوس نوبت به اتوبوس 14 رسید (و همین الآن بگم چرا ما آخر بودیم؛به خاطر این بود که مسئول کل کاروان های استان قزوین توی اتوبوس مابود و ما باید همرو راهی میکردیم بعد خودمون..)

 

کبودوند مچکریم..!

  • آرش مقصودی